Kurucumuz

DR ALİ MÜMTAZ GÜRSOY

Soyağacı 1660 yılında başlayan köklü bir Karadeniz ailesinden Salih Efendi ve Fatma hanımın 1912 yılında doğan 8. ve son çocuğudur. İlk ve Ortaokulu Giresun’da Liseyi Samsun’da bitirdikten sonra,  aile fertlerinin kendisine sunduğu ticari olanakları bir tarafa iterek, 1931 yılında İstanbul Tıp fakültesine girmiş, Gürsoy 1937 de tıbbiyeden Dâhiliye mütehassısı olarak mezun olmuştur.

Talebelik döneminde Yalova Hükümet Tabipliği, Heybeliada Belediye Tabipliği, Silivri Dispanser Tabipliğinde pratisyen doktor olarak bulunmuş, ihtisas yıllarına Heybeliada Sanatoryumu ve Şişli Etfal Hastanesinde devam etmiştir.

Mesleğine Dâhiliye mütehassısı olarak Şebinkarahisar devlet hastanesi, Siirt Devlet Hastanesi, sonrasında uzun yıllar da Ankara Numune Hastanesinde dâhiliye şefi olarak görevini sürdürmüştür. Giresun Devlet Hastanesinde, daha  sonra  sağlık bakanlığında çalıştı. Son yıllarında tekrar Giresun Devlet hastanesinde görev aldı.

Türkiye Cumhuriyetinin aydın bir evladı olan Gürsoy 1966 da 30. meslek yılına basan 37’liler yıllığındaki biyografisinde; Memleket kalkınmasında, bilgili, aydın vatandaşa ve aydın din adamına büyük ölçüde ihtiyaç olduğuna inanarak, zeki ve kabiliyetli olduğu halde, imkânları bulunmadığı için okuyamayan çocuklara bu imkânı sağlamayı, kendisi için büyük bir zevk bilerek bir vakıf kurmuştur. Bu vakfın tesis tarihi 12.03.1965 tir’’ denmektedir.

Demokrasi ve laiklikten ödün vermeyen kişiliğini, kurduğu vakfın senedinde yansıtmıştır. Vakfeden 1965 yılında kurdu vakfa öncelikle döner sermayesini oluşturabilmek için Moda semtinde bina inşa etmek üzere arsa hisseleri almıştır.